Náušnice: Bledule

Obtížnost: 1

Jedním z  pozoruhodných přírodních produktů, které je možné použít při výrobě šperků, jsou hedvábné kokony. Mají krásný, jemně strukturovaný povrch, jsou překvapivě pevné a nejčastěji jasně bílé. Jak sami zjistíte, výroba náušnic je z tohoto materiálu velice jednoduchá.

Článek o hedvábných kokonech a jejich využití si budete moci přečíst v čísle časopisu Korálki 3/2012, které výjde na konci dubna 2012.

Historie hedvábí je dlouhá a mezi textilními vlákny zaujímá výsadní postavení pro svou výjimečnou jemnost a pevnost. Pěstěné hedvábí je produkováno hedvábným červem (housenkou) motýla bource morušového. Larva se zakuklí do kokonu ze surového hedvábí, vylučovaného jejími slinnými žlázami. Celé, neporušené hedvábné kokony, v naší oblasti neobvyklé a skoro neznámé, jsou výtvarně zajímavé. Jednak pro svoji pevnost a strukturu, přičemž jsou na omak příjemné a hebké, a také pro svou světle smetanovou barvu a skvělé vlastnosti při barvení, tak jak je známe u hedvábí. Takže se dají použít jako překrásný polotovar pro zajímavé šperky.


Materiál a pomůcky:
5 hedvábných kokonů
8 zelených skleněných lístečků
oranžový rokajl
žluté korálky tyčky
perličkové dlouhé kapky
2x náušnicové závěšení
4 ketlovací nýty 50 mm
monofilová niť
zelená napařovací barva na hedvábí
jehla na perličky
náprstek, nůž
savý papír, podložku na řezání
nůžky, ketlovací kleště

Vezměte kokon a rozřízněte ho na dvě poloviny ostrým nožem, řez veďte šikmo.

Uvnitř kokonu najdete suchou neživou skořápku larvy. Larvu vysypte a vyhoďte.

Pomocí ostrých nůžek vystřihněte samostatné okvětní lístky. Na jednu náušnici potřebujete pět okvětních lístků. Z každé půlky kokonu vystřihněte dva lístky. Využijte oválného tvaru kokonu, tak aby lístek byl pěkně tvarovaný.

Špičku lístku obarvíte namočením do běžné zelené barvy na hedvábí. Barvu fixujte dle návodu na barvě. Lístky položte na savý papír, zafixujte a nechte zaschnout.

Lístky pevně sešijte tenkou perličkovou jehlou a monofilovou nití. Skládejte je postupně a prošívejte do plného květu tvaru zvonku. Sešívejte je drobným stehem a pro bezpečnost vašich prstů použijte náprstek.

Do zvonečku ketlovacím nýtem přidělejte vnitřní kapičkovou perlu a všijte pestíky, které pevně a rovnoměrně přišijte okolo perly.

Náušnici dokončete přišitím skleněných lístečku. Zavěste na náušnicový komponent a přidejte horní lístečky.


Návod byl publikován v čísle časopisu Korálki 2/2010.

text a foto: Hana Škorpilová
http://skorpilova.cz/


Hana vyrábí šperky, módní doplňky a klobouky. Pravidelně připravuje kreativní kurzy plstění, kroužkování, kanzaši a FIMO. Provozuje E-shop s netradičním výtvarným materiálem, jako je ovčí vlna, originální metalické kroužky, hedvábnými kokony a dalšími podivuhodnými materiály. Její vášní je troufalé prolínání různých technik a další vzdělávání.

msb-jablonec.cz fler.cz kudyznudy.cz dobre-veci.cz CeskyKutil.cz potvor.cz
Copyright © 2007-2019 Šárka Jiřičná Programming FOLDINA.cz