Dekorace: Ve zlaté síti

Nápad není z mé hlavy, přiznávám se, že jsem tenhle ozvláštněný svícínek našla na internetu. Vytvořila jsem ho na základě fotografie hotového výrobku a postup jsem si domyslela. Návod pak ještě vyšel v jednom anglickém časopise, ale to už jsem si jen ověřila, že jsem na to šla správně. Jedná se o síťování a není to tak složité, jak se na první pohled zdá.

obtížnost 2  

Text a foto: Katka „atti“ Kreidlová

http://koralky-atti.cz/

Pomůcky :

Ustřihnete delší kus nitě, navléknete dva rokajly, jedním se vrátíte zpět, takže „zabrzdíte“ začátek práce. Tato první „brzda“ bude na dně svícnu. Nechejte kus nitě volný, budete ji pak moci pohodlněji držet a ve finále s ní budete spojovat práci (obr. 1).

Postupně navlékejte korálky podle rozkresu (obr. 2), od „brzdy“ to jsou – 2x rokajl, ohňovka, 3x rokajl, ohňovka, 3x rokajl, ohňovka, 4x rokajl, ohňovka, 4x rokajl, ohňovka, 4x rokajl, ohňovka, 4x rokajl, ohňovka, 1x rokajl.

Poslední rokajl poslouží jako druhá „brzda“ na horní straně svícnu, takže zpět se vracíte ohňovkou (obr. 3).

Vracíte se zpět, a jelikož vytváříte síťku, navlečete 4x rokajl, ohňovku, 4x rokajl a pak jehlu protáhnete třetí ohňovkou ve směru práce. Pokračujete dále, počet rokajlů je stejný jako na předchozí řadě, jen musíte provléci nit každou lichou ohňovkou. Za tou poslední navlečete 4x rokajl (obr. 4).

Jehlou se vrátíte předposledním rokajlem, tím opět vytvoříte „brzdu“ na dně svícnu. Práci poté utáhnete, aby nevznikly mezery a síťka byla pevná. Jednoduše chytíte mezi prsty brzdící rokajl a potáhnete nití, aby zmizely netěsnosti (obr. 5).


Pokračujete další řadou, opět se můžete řídit počtem již navlečených korálků, jehlu protahujte ohňovkami, které z práce již trochu vykukují a samy se nabízejí k provléknutí. Pokračujete k hornímu okraji a opět jej ukončíte „brzdou“ s ohňovkou.


Tento postup opakujete stále dokola a vytváříte tak síťku. Celkem bude na spodní a horní řadě 26 ohňovek. Pokud dojde nit, zapošijte ji do existující práce a navážete novou.Spojení práce je asi nejnapínavější částí. Je možné, že jste před chvílí zapošívali nit a chybí vám několik rokajlů a ohňovek v horní řadě. Není třeba navazovat další nit, když použijete tu z počátku práce (obr. 6).

Začnete od spodní části, přidáváte pouze rokajl. Jehlu protahujete pouze ohňovkami, kterými doposud vede jediná nit, tedy těmi krajními. Pokud chybí 26. řada ohňovek kvůli zapošití nitě na konci práce, jednoduše je doplníme (obr. 7).

Ještě než práci ukončíte zapošitím a uzlíky, pro jistotu ji navlečte na svícen, jestli dobře sedí. Pokud se vám zdá malá, přidejte další řadu, ale vše by při použití udaných velikostí korálků mělo sedět. Poté nit utáhněte a zapošijte. Doporučuji udělat několik uzlíků a nit neodstříhávat.


Zakončení svícnu bude jednodušší, pokud začnete na dně, nebudete muset držet i svícen, jen protáhnete nit ke spodní části a mezi každý krajní rokajl přidáte ještě jeden. Doporučuji nit protáhnout dvakrát a poté utáhnout (obr. 8).

Horní část zakončíte obdobně, doporučuji použít novou niť a nebo tu původní zapošít, kdyby při utahování praskla. Nymo se rádo odírá, zvláště při párání práce. Stejně jako na dně protáhněte nit okrajovými rokajly a přidejte další tři rokajly do každé mezery. Horní i dolní zakončení je potřeba utáhnout, ale s citem. Pokud vznikne malá mezírka, je to možné napravit. Jednoduše obvod vypáráte a přidáte někde rokajl navíc, nikdo to počítat nebude. Teprve až když máte jistotu a jste s prací spokojení, nit zapošijete na dva uzlíky a odstřihnete (obr. 9).

Zakončení je možné i opačně, nejdříve ukončit horní stranu a pak dno, je to však poněkud náročnější, protože musíte pracovat celou dobu i se svícnem vloženým v síťce a na dně se pak složitě protahuje jehla.


Svícny jsem testovala, s čajovou svíčkou nehrozí, že by vám práce chytla a zničila se. Samozřejmě je nenechávejte v průvanu, napospas dětem nebo příliš hravým kamarádům. Pokud budete mít chuť, je možné kombinovat různé barvy rokajlu i ohňovek.  

#Dekorace Materiál #Sklo #Korálky Náročnost #Střední Technika #Šití s korálky
msb-jablonec.cz fler.cz kudyznudy.cz dobre-veci.cz CeskyKutil.cz potvor.cz
Copyright © 2007-2019 Šárka Jiřičná Programming FOLDINA.cz